Knižní útočiště elfího poutníka

Svět plný fantazie, příběhů a knih…

RC review: Tessia – Zrození čarodějky – Trudi Canavan Prosinec 30, 2011

Filed under: Přečteno... — Ettelëa Dragons @ 2:29 pm
Tags: ,

Tessia – Zrození čarodějky

Trudi Canavan

Pokud jste si oblíbili knihy australské spisovatelky Trudi Canavan, jistě vám pojmy jako Společenství čarodějů, Zrádkyně či Sachaka nebudou cizí. Ale víte, jak vůbec vzniklo takové Společenství čarodějů nebo Pustiny na hranicích Kyralie a Sachaky? Děj knihy Zrození čarodějky se odehrává dlouho před příběhem Soney, se kterou jsme se setkali v předchozích trilogiích, a vyplňuje tak mnohé mezery.

 

Tessia, hrdinka příběhu, žije se svou rodinou v nevelkém panství lorda Dakona na okraji Kyralie až znepokojivě blízko Sachakanských hranic. Její otec je léčitelem a ona jeho věrnou pomocnicí. Netouží po ničem jiném, než se také stát léčitelkou a pomáhat tak nemocným. Její plán jí ale naruší naprosto nečekaná událost. Jednoho dne se vydá do sídla mága Dakona ošetřit zraněného otroka, který patří Takadovi, sachakanskému čaroději cestujícímu přes Kyralii. Všechno se zvrtne, když se jí Takado pokusí zmocnit. V tu chvíli se stane něco, co ani samotná Tessia nedokáže pochopit. Nevědomky totiž použije magii, aby se dotěrného mága zbavila, a tím započne její nový život. Je totiž předurčená. Jako taková se musí stát učednicí lorda Dakona – zkušeného mága, aby se naučila magii v sobě ovládat a kontrolovat. A to rozhodně není úkol na jedno odpoledne. Navíc, když k tomu všemu musíte vyjít s docela nepříjemným „spolužákem“, který ve vás vidí jen hloupou vesnickou holku, co mu brání v dokončení výcviku.

A k tomu se ještě blíží těžké časy. Mír mezi Sachakou a Kyralií je nejistý, panství okolo hranic už nejsou v bezpečí a válka je na spadnutí…

 

***

 

Za tuto knihu získala autorka svou druhou cenu Aurealis a není se čemu divit. Trudi Canavan nám už dávno dokázala, že psát umí a nyní to jen potvrzuje.

Její knihy jsou velmi čtivé a Tessia rozhodně není výjimkou. I přesto však nepatří mezi autorčiny nejlepší výtvory. Vznikla hlavně za účelem vysvětlit některé historické události těm, kteří četli její předchozí trilogie. A to se jí vskutku daří. Trudi Canavan vytvořila úžasný svět a jeho vznik, historii a podobu má perfektně promyšlenou a to vše se snažila čtenářům v Tessii předat. Dozvídáme se tak dopodrobna o tom, proč byla rozpoutána válka se Sachakou, jak vzniklo Společenství čarodějů a Zrádkyně a mnoho dalších zajímavostí, ale může se stát, že se čtenář začne časem nudit. Kniha je totiž až zbytečně zdlouhavá. Dalším kamenem úrazu jsou postavy. Trudi Canavan sice perfektně ovládá historii svého světa, charaktery postav však nejsou její nejsilnější stránkou. Nedokáže jim „vdechnout život“ tak, aby se čtenář bál, co se s jeho oblíbenci stane a jestli vůbec přežijí. Což je škoda, protože člověku pak bude dělat větší problémy vžít se do příběhu a stane se spíše nezúčastněným pozorovatelem celého dění.

Také popis magické bitvy, která mohla být velkolepá a děsivá, není příliš dobře zvládnut. Ve čtenáři zanechá asi tolik dojmů, jako kdyby četl o přípravě vajíček ke snídani.

Na druhou stranu je třeba ocenit, jak se autorce podařilo propojit osudy jednotlivých hrdinů a celý příběh s minulými trilogiemi.

Kniha je také doplněna krásnými černobílými ilustracemi, které jsou bohužel špatně chronologicky řazeny. Přesto jsou ale příjemným doplněním příběhu.

Nejzajímavější částí knihy je konec, kdy celý příběh vrcholí, a také epilog, díky kterému se přesuneme o deset let dále a zjistíme, jak si hlavní hrdinové vedou dál. Zkrátka a dobře, méně je někdy více a totéž platí i o stránkách knihy. Kdyby jich měla Tessia o něco méně, byla by bezesporu zajímavější.

 

***

 

I přes své chyby je Tessia – Zrození čarodějky velmi dobrou knihou pro všechny milovníky fantasy. Je ale určena především těm z vás, kteří už za sebou máte Trilogii o černém mágovi a Trilogii zrádkyň a toužíte se dozvědět něco více. Pro vás, milovníky světa Trudi Canavan je bezesporu nutností a jistě nezklame.

 

Hodnocení: 8/10

 

Název: Tessia – Zrození čarodějky

Série: Dějiny Sachakanské války

Autor: Trudi Canavan

Překlad: Martina Plechatá

Nakladatel: Zoner Press

Rok vydání: 2011

 

Za recenzní výtisk bych chtěla velmi poděkovat nakladatelství Zoner Press.

Knihu si můžete objednat přímo na stránkách nakladatelství.

Reklamy
 

One Response to “RC review: Tessia – Zrození čarodějky – Trudi Canavan”

  1. Vivienne Says:

    mám dotaz, chtěla bych si něco od autorky přečíst, ale nevím, kde začít. co by jsi mi doporučila, jakožto člověku, který ještě nic od této autorky nečetl?


Přidejte svůj komentář...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s