Knižní útočiště elfího poutníka

Svět plný fantazie, příběhů a knih…

RC review: Sonea – Vyslancova mise – Trudi Canavan Listopad 9, 2011

Filed under: Přečteno... — Ettelëa Dragons @ 7:34 pm
Tags: ,

Autor: Trudi Canavan

Překlad: Eva Chmurová

Nakladatelství: Zoner Press

Rok vydání: 2011

 

Pokud jste si oblíbili Soneu z trilogie o Černém mágovi, jistě vás potěší, že se k ní Trudi Canavan opět vrací, tentokrát v trilogii Zrádkyň. První díl nese název Vyslancova mise a nesetkáme se v něm jen se Soneou, ale i dalšími, novými postavami.

 

Od bitvy uběhlo několik dlouhých let, během nichž se mnoho věcí změnilo. I sama Sonea se změnila, zestárla a zmoudřela. Má spoustu starostí, Společenství ji stále nevěří, má na starost nemocnice v Imardinu a k tomu se ve městě objevila nová nebezpečná droga, která jí dělá starosti. Obává se i o svého syna Lorkina, který by se rád mezi mágy proslavil, udělal něco užitečného a zažil dobrodružství. A tak neváhá, když se mu naskytne příležitost stát se asistentem nového velvyslance Společenství v Sachace. Místo velvyslance získal Dannyl, mág, který se zajímá o samotnou historii magie a doufá, že v této zemi objeví něco zajímavého a podaří se mu vyplnit mezery v jeho výzkumu. Lorkin se mu rozhodne pomoci a zároveň doufá, že získá nějaké vědomosti ohledně prastaré magie. Ovšem Sonea s něčím takovým nemůže souhlasit, vždyť jejímu synovi v Sachace může hrozit nebezpečí, že se její obyvatelé budou chtít mstít. Nemůže tomu ale zabránit a tak se Lorkin vydává na cestu do neznámého kraje, za dobrodružstvím…

 

Sonea a Lorkin však nejsou jedinými hrdiny, jejichž osudy sledujeme. Poznáme Zloděje Ceryho, ten má rovněž starostí až nad hlavu, protože se ve městě objevil jakýsi záhadný Lovec Zlodějů, který se postupně zbavuje Ceryho „kolegů“ a je možné, že teď jde přímo po něm. Dalé již výše zmíněného Dannyla, který prahne po vědomostech o historii magie. V knize se však setkáme také s velkým množstvím vedlejších, avšak neméně zajímavých postav.

 

Jednotliví hrdinové a jejich příběhy se střídají, chvíli trávíme čas se Soneou v nemocnici, poté se zase ocitáme v ulicích Imardinu a sledujeme Ceryho pátrání či se přesuneme až do daleké Sachaky za velvyslancem a jeho asistentem. Díky tomuto střídání nehrozí, že by se čtenář příliš nudil, i když je pravda, že některým scénám by neuškodilo více akčnosti, protože jsou příliš vleklé.

Autorka vytvořila příběh plný důvěry a zrady, boje o moc, rodičovské lásky a intrik, které však nejsou zbytečně složité, takže čtenář neztrácí přehled, a zároveň v něm rozebírá i zajímavé problémy, jako například vztahy mezi rodiči a dětmi, chudými a bohatými, to, zda je vina dědičná nebo rozdílnost kultur, ale třeba i homosexuální lásku ve společnosti, která ji nepřijímá.

Trudi Canavan je spisovatelka, která dokáže stvořit zajímavý svět a zápletku, ale také umí skvěle pracovat s charaktery postav, díky tomu působí příběh realisticky a nenajdete v něm nelogičnosti.

V neposlední řadě je třeba zmínit krásné a poctivé zpracování celé knihy, v pevné vazbě s krásnou ilustrací na obálce. Na začátku čtenář nalezne několik map Kyralie, Imardinu a okolních zemí, na konci pak přehledný glosář například s názvy zvířat, rostlin či titulů a hodností, takže i ti, kdo nečetli předchozí příběhy, mají šanci se rychle zorientovat.

Vyslancova mise je, prvním dílem trilogie a čtenáři se mohou těšit na další díl, který vyjde u nakladatelství Zoner Press příští rok a věřím, že bude ještě lepší.

 

9,5/10

 

___________________________________________________________________________

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Zoner Press, za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství.

Reklamy
 

8 Responses to “RC review: Sonea – Vyslancova mise – Trudi Canavan”

 1. Supr recenze 😀 Na tuhle knihu jsem se už koukala a uvažuji o přečtení. teď ještě víc než přdtím 😀
  Jinak mám dotaz: Četla jsi před touto knihou trilogii o černém mágovi? Zajímá mě, jestli bych si měla prvně přečíst ji nebo můžu rovnou Soneu

  • Děkuji 🙂 Soneu určitě doporučuju, pro mě, jako milovníka fantasy byla skvělá! Já osobně jsem předchozí trilogii nečetla, což mě mrzí a určitě bych se k ní časem ráda dostala. Myslím, že Soneu si můžeš přečíst i bez znalosti černého mága, protože všechno je tam myslím přehledně vysvětleno, já jsem se zorientovala za chviličku, takže myslím, že to nebude problém. Ale trilogie o černém mágovi je taky skvělá, takže záleží na tobě 🙂

 2. Polgara Says:

  Za tohle doporučení moc děkuji. Už mám doma Tessia – Zrození čarodějky a Soneu dostanu k Vánocům (snad to čekání přežiji :-)).
  Nápad je chytlavý, popisy magie dokonalé, jen mi v poslední době začíná vadit to časté přeskakování. Jednou příběh vypráví jedna postava, pak druhá. Ale čtenář si časem zvykne a prostě jen čte. Bonusem navíc jsou nádherné obálky.:-)
  Jen dotaz bude znít zřejmě hloupě, ale nikdy jsem neviděla trilogii o Černém mágovi. Neporadí prosím někdo? Jinak recenze je pěkná a čtenáře navnadí, ostatně díky tvému doporučení jsem si tu knížku koupila. 🙂

 3. Polgara Says:

  Již nalezeno, stačí trochu zapátrat a hned to jde O:-)

 4. Verush Says:

  Musím říct, že jsi mě svojí recenzní na tuto knihu hodně nalákala. Myslím, že mně, jakožto milovníka fantasy, by se to mohlo líbit. 🙂 Navíc miluji knihy s dobře zpracovanými obálkami a na tuhle jsem slyšela hodně chvály.

 5. moira Says:

  Já mám Soneu i Trilogii o černém mágovi doma a můžu jen dopooručit.. ! Osobně se mi dokonce Trilogie zamlouvá ještě více, než Sonea – minimálně Nejvyšší lord je u mě v žebříčku dost vysoko. Pěkná recenze.. 🙂

 6. […] Sonea – Vyslancova mise – Trudi Canavan 1. Dokázala vás kniha něčím vyděsit? Vyděsit ne, tohle není tyo knihy, která by člověka […]


Přidejte svůj komentář...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s