Knižní útočiště elfího poutníka

Svět plný fantazie, příběhů a knih…

Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr – Mike Mignola, Christopher Golden (recenze) Říjen 23, 2011

Filed under: Přečteno... — Ettelëa Dragons @ 1:07 pm
Tags:

Název: Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr

Autor: Mike Mignola, Christopher Golden

Ilustrace: Mike Mignola

Žánr: fantsy, horor

Nakladatelství: Triton

Překlad: Jana Odehnalová

Rok vydání: 2011

„Proč povstávají mrtví lidé, aby mučili živé?“


Zuří první světová válka. Na bitevním poli stojí lord Henry Baltimore se svou četou a čeká jen na pokyn, na mávnutí ruky, kterým započne další bitva, krvavá a nelítostná. Ale nyní nestojí jen proti lidem, proti lidským vojákům. Protože válka rozpoutala jiné zlo, děsivé a temné. Z této války, z této hrůzy povstali vampýři a sám Baltimore jednomu stane tváří v tvář. Přichází temná doba, doba moru a smrti. A Baltimore se stává bojovníkem proti temnotě…

Když se Baltimore vrátí z války, pozve si do jedné zapadlé hospůdky tři své přátele, muže, kterým věří, avšak sám se nedostaví. Zatímco na něj tedy čekají, vyprávějí si děsivé historky z války, začnou tak dávat dohromady kousky skládačky a zjišťují, kdo vlastně stojí za morem, který zuří všude okolo a jakou roli v tom všem hraje lord Baltimore. Dojde jim, že musí porazit strašlivého nepřítele a zažehnat Rudou smrt…

 

***

Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr není tak úplně klasickým románem. Řekla bych, že kniha spojuje prvky komixu a klasického románu. Prakticky na každé stránce tady totiž najdete nějakou ilustraci, která doplňuje děj knihy a není divu, vždyť Mikea Mignolu můžete znát jako autora komixů. Nenajdete tady ani jednotnou příběhovou linii a hlavního hrdinu, kterým je sice postava lorda Baltimora, avšak přímo s ním se v příběhu téměř nesetkáme, ale dozvídáme se o něm právě z vyprávění těch tří mužů, jeho přátel.  Důraz je kladen především na atmosféru, než na příběh jako takový, proto zde najdeme spoustu popisů. Kniha je rozdělena do několika částí, v nichž si Henryho přátelé navzájem vyprávějí své příběhy a odhalují tajemství smrtícího moru. Celý příběh je vlastně o válce a jejích následcích, atmosféra je opravdu děsivá, což z knihy dělá horor pro silné žaludky.

Je to právě množství ilustrací a vleklých popisů, které nemusí všem sedět. Ilustrace totiž mohou být trochu omezující, i když si myslím, že čtenáři nijak nebrání v rozvíjení vlastní fantazie a spíš příjemně doplňují děj.

Já osobně jsem knihu četla hodně dlouho, nepatří totiž k těm, které přečtete na jeden zátah, ale není to tím, že by nebyla dobrá, naopak. Je čtivá a napínavá, ale někdy opravdu dost děsivá a ponurá, přímo pesimistická. Jedná se o boj dobra se zlem, ale toto není pohádka. Nehledejte v tom optimistické myšlenky či dobrý konec, protože toho se nedočkáte, proto je čtení poněkud psychicky náročné.

Baltimore je bezesporu zajímavou a originální knihou, která dokáže zaujmout.

 

8,5/10

_______________________________________________________

V textu použity ilustrace z knihy Baltimore by Mike Mignola.

Reklamy
 

2 Responses to “Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr – Mike Mignola, Christopher Golden (recenze)”

  1. […] Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr – M. Mignola, Ch. Golden […]

  2. […] Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr – M. Mignola, Ch. Golden […]


Přidejte svůj komentář...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s