Knižní útočiště elfího poutníka

Svět plný fantazie, příběhů a knih…

Zaklínač III. – Krev elfů – Andrzej Sapkowski (recenze) Září 1, 2011

Filed under: Přečteno... — Ettelëa Dragons @ 4:49 pm
Tags: ,

Název: Krev elfů

Autor: Andrzej Sapkowski

Série: Zaklínač

Díl: 3. (1. díl románu o Geraltovi a Ciri)

Nakladatelství: Leonardo

Překlad: Stanislav Komárek

Rok vydání: 2006


„Chápeš teď, co je to neutralita, kterou tak odsuzuješ? Být
neutrální neznamená být lhostejný a bezcitný. Není třeba za-
bíjet v sobě city. Stačí v sobě zabít nenávist. Víš?“
„Ano,“ zašeptala. „Už vím Geralte, já… chtěla bych si
vzít… jednu z těch růží. Na památku. Smím?“
„Vezmi si ji,“ dovolil po krátkém zaváhání. „Vezmi, aby
sis pamatovala. Pojďme už. Vraťme se ke konvoji.“
Ciri si zastrčila růži pod šněrování blůzy. Najednou tiše
vykřikla a zvedla ruku. Z prstu dovnitř dlaně jí stékala
stružka krve.


Příběh

Tato část může obsahovat spoilery!

V prvním díle románu o Geraltovi a Ciri sledujeme osudy hrdinů z povídek, které románu předcházely. Hlavními postavami jsou samozřejmě zaklínač Geralt z Rivie a dívka Cirilla z Cintry neboli Ciri. Ciri je takzvaným „Překvapením“, je souzena Geraltovi a jejich osudy jsou úzce propletené.

Cintra byla zničena válkou, královna Calanthé zemřela a lidé věří, že i její vnučka a dědička trůnu – Cirilla zemřela při bojích ve městě. Ale Ciri se podařilo uprchnout a skrývala se do té doby, než ji našel zaklínač Geralt, jemuž je souzena. Společně odjeli na Kaer Morhen, kde zaklínači začali Ciri cvičit boji s mečem a všem zaklínačským dovednostem, avšak bez mutací. Ciri je konečně šťastná a s radostí se všemu očí, ale nebejde se to bez potíží. Zaklínači totiž záhy zjistí, že jejich Cirilla je neobyčejně silné Zřídlo, které svou Moc nedokáže ovládat.

Geralt proto Ciri zavede do svatyně Melitelé, kde se má učit a požádá o pomoc svou přítelkyni čarodějnu Yennefer, aby Ciri naučila magii ovládat. Yennefer prosbu přijme a vezme Ciri do učení. Během výuky si k sobě společně hledají cestu, protože je jedna osoba spojuje – Geralt.

Ciri však není jen obyčejná dívka, je Zřídlem, umí zacházet s mečem, ale také je to ztracená dědička z Cintry a proto budí v politice velký zájem. Někteří totiž věří, že přežila a snaží se ji získat na svou stranu. Geralt ji proto musí chránit a musí zabránit tomu, aby byla zavražděna pro státní zájmy. Nebude to vůbec lehký úkol…

Konec části obsahující spoilery!


Postavy

Ještě to nejspíše uslyšité mnohokrát, ale postavy v tomto příběhu jsou opravdu skvělé. Geralt je podle mě jedna z nejlepších literárních postav vůbec. Ale nejen on, ale i Ciri, Yennefer, Marigold, … to jsou skvěle propracované charaktery s evším všudy. Mají své dobré, i špatné stránky, své zájmy, své starosti. Pan Sapkowski opravdu umí pracovat s charaktery. Nikde nenajdete vyloženě špatnou či naopak dobrou postavu, díky tomu působí realisticky.


Dojmy a pojmy

Někdo tvrdí, že román o Geraltovi a Ciri už není tak kvalitní jako předešlé povídky, ale já s tím nesouhlasím. Jedno bez druhého zkrátka nemůže být. Povídky jsou takovým úvodem do celého příběhu a vše se rozvine až  právě v románu. Na Zaklínači se mi líbí, že nic není vyloženě bílé nebo černé, ale vše je šedé a člověk si nemůže být jistý tím, kdo stojí na čí straně.

Do Zaklínače jsem se skutečně začetla teprve, až poté, co jsem dohrála první díl PC hry Zaklínač. Díky ní jsem si Geralta oblíbila a také mě zajímalo, co se stalo před událostmi popisovaými v této hře. Proto bych román doporučila všem těm, které uchvátila PC hra, stejně jako mě, aby zjistili, jak to vlastně s tím Geraltem bylo…

Ovšem pozor, samotný román nemůžete číst bez toho, aniž byste nečetli povídky, protže děj na ně úzce navazuje a bez jejich přečtení byste v románu měli velký zmatek.


Hodnocení

Zaklínač je prostě fantasy klasika a já jsem prostě fantasy fanouškem až do morku kostí, tudíž je prakticky mou povinností příběh Geralta znát. A že je to příběh! Toto je jeden z nejlepších románů, jaký jsem kdy četla, zápletka, postavy i svět, v němž se nachází je téměř dokonalý. Vše je propracováno do detailů, je to drsný příběh pro starší čtenáře v němž často můžeme odhalit i jisté podobnosti s naší dobou. Občas mě sice jisté části poněkud nudily, konkrétně ty, kde se probírala politika, ale ta k Zaklínači patří, nedá se nic dělat.

Dokonce si odvažuji tvrdit, že Zaklínač Sapkowského těžce konkuruje Pánovi Prstenů.

Zaklínač je opravdu hodně kvalitním čtením, měli by si jej rozhodně přečíst všichni fanoušci žánru, vřele doporučuji!

9,75/10

Reklamy
 

One Response to “Zaklínač III. – Krev elfů – Andrzej Sapkowski (recenze)”

  1. […] Krev elfů (Zaklínač) – Andrzej Sapkowski […]


Přidejte svůj komentář...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s