Knižní útočiště elfího poutníka

Svět plný fantazie, příběhů a knih…

Stefanovy deníky – Zrození – L. J. Smith (recenze) Srpen 27, 2011

Filed under: Přečteno... — Ettelëa Dragons @ 3:02 pm
Tags: ,

Název: Zrození

Autor: L.J. Smith (Kevin Williamson, Julie Plec)

Série: Stefanovy deníky

Díl: 1.

Nakladatelství: Fragment

Překlad: Milena Hordinová

Rok vydání: 2011

Anotace: Propadli jste zcela Upířím deníkům? Zajímá vás, jaké události předcházely jejich ději? Pak si určitě nenechte ujít další napínavou upíří sérii, ve které vás opět čeká velká dávka napětí, tajemna a romantiky.


Příběh

Tato část může obsahovat spoilery!

Ocitáme se roku 1864, ve Virginii, v malém městečku Mystic Falls za války Severu proti Jihu. Stefan Salvatore vede poklidný život v otcově sídle, narozdíl od svého bratra Damona, který odešel do války. Všechno se však začne měnit, když se ve městě a okolí začnou objevovat podivné útoky na zvířata. Zpočátku lidé podezřívají jakousi šelmu, ale mrtvá zvířata mají vždy jen rozervané hrdlo.

Stefan se mezitím, podle přání svého otce, zasnoubí s dívkou, kterou však nemiluje, ale pro otce je ochoten udělat mnoho. Avšak celý jeho život se obrátí vzhůru nohama, když se jeho otec rozhodne ujmout Katherine, tajemné, osiřelé příbůzné. Jakmile ji Stefan spatří, okamžitě se do ní zamiluje, ale není sám. Damona, který se vrátil domů z války také okouzlí.

Stefan si však musí vzít dívku, s níž se zasnoubil a trápí se. Ve městě dál zuří útoky na zvířata, ale teprve, až když je zabit první člověk – Stefanova snoubenka – lidem dojde, že tohle nemůže mít na svědomí obyčejné zvíře. Stefana trápí svědomí a lidé se bouří a fanaticky vykřikují cosi o temných silách, jež ovládly Mystic Falls.

Zakladatelé města, spolu se Stefanovým a Damonovým otcem však mají jasno –  za vraždy mohou upíři a tak se je rozhodnou zprovodit ze světa. V té době už oba bratři Salvatorovi zjistí skutečnou pravdu o tajemné, svůdné Katherine. Rozhodnou se jí chránit či se přidají na stranu lidu? A jak dopadne vztah obou bratrů?

Konec části, obsahující spoilery!


Postavy

Příběh sledujeme očima Stefana Salvatora, který se tak velmi liší od svého sebevědomého, temperametního bratra. Je pravým synem svého otce a narozdíl od Damona dělá vše proto, aby byl jeho otec spokojený. Je ochotný se dokonce oženit s dívkou, kterou nemiluje, avšak, jen do doby, než se objeví nádherná Katherine, která ho naprosto okouzlí.

Stefan má také skvělý vztah se svým bratrem Damonem, ale jakmile se objeví Katherine, vše se začne měnit. Stefan žárlí a podezřívá Damona, že i on je do Katherine zamilovaný. Chce ji jen pro sebe, alůe jakmile odhalí skutečnou identitu své lásky, je zmaten, ale snaží se na to zapomenout, nedokáže přijmout to, čím Katherine ve skutečnosti je.

Stefan mi celkově přijde jako zmatená, nevyspělá postava, která neví, co vlastně chce. Je uvězněn mezi znepřátelenými stranami a není schopen si vybrat, kterou cestou se dá. Vyřkne přísahy, ale později je zšechny poruší…

Damon Salvatore má narozdíl od Stefana s otcem špatný vztah a nevychází s ním pro svou tvrdohlavost a divokost. Nehodlá si do svého života nikým mluvit. Stefana má ale rád, vládne mezi nimi skutečný bratrský vztah, i když mu často vytýká jeho přílišnou poslušnost. Avšak i jeho okouzlí Katherine, ale on se do ní, narozdíl od Stefana, skutečně zamiluje a přijme její temnou podstatu.

Damon je vzpurná postava, která však ví co chce. Oblíbila jsem si hodaleko více, než hlavního hrdinu Stefana, jeho charakter mi zkrátka přijde zajímavější.


Dojmy a pojmy

Stefanovy deníky se velmi liší od původního románu L.J. Smith – Upíří deníky. Zatímco Upíří deníky mě naprosto nezaujaly, se Stefanovými to bylo jiné. Styl, jakým jsou napsány je daleko zajímavější. Kniha je daleko napínavější a řekla bych, že velmi čtivá.  Potěší zejména příznivce seriálového zpracování Upířích deníků, zatímco ty knižní poněkud zmate. Jak fanoušci jistě ví, seriál se od knih velmi liší, jak místem dění, tak i postavami a Stefanovy deníky jsou napsány právě podle seriálové předlohy. A právě to je na knize to nejlepší. Stejně jako v seriálu se ocitáme v Mystic Falls, potkáváme mnoho známých postav a před očima ne nám odehrávají seriálové scény. Ale kniha není žádným zvláštním překvapením, tedy alespoň pro ty, kteří sledují seriál, neboť se z něj nedozvídáme téměř nic nového. Ale Stefanovy deníky rozhodně nijak nesouvisí s původními knihami.


Hodnocení

Mě se kniha líbila. Jako fanouška seriálu mě rozhodně nezklamala, ale jak říkám, ani nijak zvlášť nepřekvapila, avšak Zrození je teprve úvodem do této upíří série a další díl už slibuje větší dávku napětí.

Jediné, co bych opravdu vytkla je poměrně nepovedený překlad. Příběh se odehrává v určitém období a do něj zkrátka některé výrazy podle mě nepatří. Myslím, že bratři Salvatorovi by se v této době navzájemn neoslovovali „brácho“ nebo by Stefan služku nepozdravil slovem „ahoj“. Velkou chybou také bylo přeložení rostliny, která zahání upíry. V této knize byla přeložena jako rozrazil, ale lidé, co znají seriál jsou zvyklí na rostlinu jménem sporýš. Tyto věci mi v knize malinko vadily a přišly mi poněkud rušivé, ale nakonec jsem si zvykla a text jsem si v duchu malinko upravila. S tím se zkrátka musí čtenář smířit.

Co bych ale naopak vyzdvihíla je obal knihy, na němž je fotka tří hlavních hrdinů seriálu The Vampire Diaries. Česká obálka se mi dokonce líbila daleko víc, než ta originální , která se snaží napodobit původní sérii. Tohle jistě mnoho fanoušků ocení a přesvědčí k přečtení knihy.

Myslím si, že Stefanovy deníky rozhodně stojí za přečtení, ale jsou zaměřeny především na seriálové příznivce, ostatní by nemusely tolik zaujmout. Rozhodně se těším na další díl, který by měl vyjít letos v říjnu v nakladatelství Fragment, které už zveřejnilo i podobu obálky, která je opět velmi povedená. Věřím, že pokračování se mi zalíbí ještě víc, než tento první díl.

6,5/10


Tímto bych chtěla poděkovat za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství FRAGMENT.

__________________________________________________________

Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství Fragment.

Reklamy
 

One Response to “Stefanovy deníky – Zrození – L. J. Smith (recenze)”

  1. […] Zrození (Stefanovy deníky) – L. J. Smith (RC review) […]


Přidejte svůj komentář...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s